جشنواره تئاتر «لار» باحضور هنرمندان سه استان و بصورت غیرقابتی در لار برگزار می شود

ساخت وبلاگ
انتشار در۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۵:۳۰ ب.ظ سرویس:عناوین اصلی بدون دیدگاه 32 بازدید

گفت و گو با جمشید طاهریان دبیر اجرایی جشنواره منطقه ای تئاتر «لاد»:

جشنواره تئاتر «لار» باحضور هنرمندان سه استان و بصورت غیرقابتی در لار برگزار می شود

روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان: جمشید طاهریان متولد ۱۳۴۸ در شهر لار می باشد. وی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه بوشهراست. طاهریان، قریب به سی سال است که در عرصه نمایشی فارس فعال بوده است؛ حدود ۸۰ نمایش را بازی کرده و ۴۵ اثر به کارگردانی وی به روی صحنه رفته است.

پنج دوره حضور در جشنواره بین المللی فجر، کسب سه عنوان بهترین بازیگری در جشنواره منطقه ای فجر و چهار عنوان بهترین بازیگری تئاتر استان را در کارنامه خود دارد. وی اکنون کارمند آموزش و پرورش استان بوشهر است و از سوی دیگر موسسه فرهنگی هنری صبح آگین مهر که تحت مدیریت وی می باشد، عامل اجرایی برگزاری این جشنواره است.

با این مقدمه پای صحبت های وی از چند و چون جشنواره پانزدهم می نشینیم:

***

آقای طاهریان در دوره پانزدهم جشنواره منطقه ای لارستان، تغییرات اساسی را از سوی برگزار کنندگان مشاهده می کنیم. از «تغییر نام گرفته تا تغییر شیوه داوری»، از شما به عنوان دبیر اجرایی می خواهیم تا رویکرد کلی جشنواره پانزدهم را تشریح کنید؟

جشنواره تئاتر لارستان تاکنون با عنوان «شب های تئاتر لارستان» برگزار می شد، به پیشنهاد تیم برگزار کننده و همفکری با مجموعه اداره فرهنگ و ارشاد لارستان تصمیم بر نامگذاری جدید این جشنواره شد که هم بیانگر تاریخ و فرهنگ لارستان باشد و هم یک واژه بومی مخصوص به این منطقه. براین اساس «لاد» که نام کهن این سرزمین در متون قدیمی بویژه شاهنامه فردوسی است برگزیده شد. فلذا از این پس «جشنواره منطقه ای تئاتر لاد» نامیده می شود.

درباره رویکرد این جشنواره نیز باید بگویم که بیشتر نگاه ما به جنبه های آموزشی است و نیز با برگزاری کارگاه های آموزشی بعد از هر اجرا سعی بر تجربه آموزی شده است. نگاه این جشنواره رقابتی نیست هرچند امکان این را دارد که در سال های آتی تبدیل به جشنواره ای رقابتی شود. برای تشویق گروه ها سعی کردیم مراحل بازخوانی را حذف کنیم و به بازبینی بسنده کردیم تا فرصتی برای گروه های تازه کار باشد.

با این رویکرد؛ استدلال شما برای برگزاری در مقیاس منطقه ای چیست؟

دلیل آن این است که گروه های نوپای بسیاری در منطقه بخصوص جنوب فارس وجود دارد که نیاز به تجربه آموزی دارند. این گروه ها به دلیل عدم حضور در جشنواره های استانی و عدم با رقابت معتبر از کسب تجربه محروم اند به همین دلیل ما فضایی را فراهم کردیم تا بزرگان و تازه کاران در فضایی صمیمانه به تجربه آموزی بپردازند. به همین منظور همانطور که گفتید جشنواره در مقیاس منطقه ای با حضور گروه های نمایشی از استان های فارس، بوشهر و هرمزگان برگزار می شود.

تقویم جشنواره را بیان بفرمایید؟

از ۲۸ تا ۳۱ مرداد ماه بازبینی آثار ارسالی از شهرستان های لارستان، اوز، خنج، قیر، اشکنان، لامرد، مهر، شیراز و نمایندگان استان های بوشهر و هرمزگان انجام می شود. از ۸ الی ۱۸ شهریورماه در شهرستان لارستان آثار برگزیده در دو مکان تماشاخانه استاد جمالی و کافه فرگدن به روی صحنه خواهند رفت و البته در حاشیه اجرای نمایش ها کارگاه های آموزشی در کافه فرگدن برگزار می شود.

می توانید از نهاد های حامی این جشنواره نیز نام ببرید؟

فرمانداری ویژه لارستان به عنوان حامی معنوی ما بوده و البته شورای اسلامی شهر و شهرداری لار، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص مدیرکل همه جانبه از این جشنواره حمایت کرده اند.

شما ده شب را میزبان اهالی هنرهای نمایشی هستید چه تمهیداتی در این باره اندیشید؟

اجراها بصورت فروش بلیط می باشد و گروه های مهمان یک روز قبل از اجرا پذیرش می شوند و فردای اجرا نیز خروجی گروه می باشد.

سخن آخر :

امیدوارم به هدفی که داریم و آن آموزش و نهادینه کردن هنر در میان علاقه مندان به این عرصه است دست یابیم. همچنین تلاش در جهت رونق آثار فاخر نمایشی در سطح جنوب کشور که از طریق تعامل با استان های همجوار است و باز امیدواریم باعث رشد و توسعه این هنر در این مساحت جغرافیایی از جنوب کشور شویم.


شهرستان خنج...
ما را در سایت شهرستان خنج دنبال می کنید

برچسب : جشنواره,تئاتر,«لار»,باحضور,هنرمندان,استان,بصورت,غیرقابتی,برگزار, نویسنده : خنجی up بازدید : 415 تاريخ : سه شنبه 24 مرداد 1396 ساعت: 22:50

خبرنامه