تئاتر لارستان در گذر تاریخ؛ یادی از بنیان گذران و نقش آفرینان تئاتر نوین لارستان

ساخت وبلاگ

    تولد ۱۳۰۹ شمسی بود و در لار متولد شد، حدود ۹۰ سال عمر کرد. در این بین برای اعتلای فرهنگ و هنر لارستان'>لارستان از هیچ کوششی دریغ ننمود…

تولد ۱۳۰۹ شمسی بود و در لار متولد شد، حدود ۹۰ سال عمر کرد. در این بین برای اعتلای فرهنگ و هنر لارستان از هیچ کوششی دریغ ننمود در هنرهای دیگر مثل موسیقی هم وارد بود و در سال ۱۳۹۹ بر اثر بیماری واگیر کرونا جان را به جان آفرین تسلیم نمود این مرد کسی نبود جز مرحوم “حیدر قلی خان بذر افشان” که یکی از بنیان گذران تئاتر'>تئاتر لارستان محسوب می شود.

در نمایشنامه “سات راپ پارسی” که به استناد عکس ها و نوشته های موجود حدود ۵۷ سال پیش به روی صحنه آمده، کارگردان و نقش آفرینی این نمایشنامه را به عهده داشته اند.

نویسنده نمایش ” مرحوم اصغر باستانی” که در آن زمان دبیر ریاضی دبیرستان صحبت لاری بود و چند سال قبل به رحمت خدا رفت.

یکی از بازیگران برجسته این نمایش زنده یاد” حاج منصور یزدان پناه” متولد ۱۳۲۹ و وفات ۱۳۹۶ ش است که در عکس به وضوح قابل شناسایی و نقش جلاد بازی می کند.

از دیگر نقش آفرینان این نمایش که همگی دانش آموزان دبیرستان صحبت لاری هستند به آقایان محمد جعفر پور احمدی، عبدالله بیدشهری، محمد حقیقت، نظام وصال، حسین پولاد خوای و آگیش اشاره می توان کرد.

از خانواده مرحوم حاج منصور یزدان پناه به خصوص خانم دکتر که عکس ها را در اختیار ما قرار دادند که توانستیم نام و ذکری از آنها کرده باشیم و همچنین عالی جنابان حاج محمود غفاری، حاج محمدجعفر پور احمدی و حسن عطا(عسکری) که این اطلاعات ارزنده در اختیار عموم قرار دادند کمال تشکر و سپاس خود را اعلام می داریم.

صمد کامجو

نوشته شده در تاریخ:شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۳:۰۰ب.ظ

شهرستان خنج...
ما را در سایت شهرستان خنج دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : خنجی up بازدید : 75 تاريخ : شنبه 11 آذر 1402 ساعت: 20:06

خبرنامه