پرسه در اخبار لارستان: از لغو «اداره کل» راه تا اخذ مجوز منطقه ویژه اقتصادی

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

image انتشار در۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۴:۴۶ ق.ظ image سرویس:عناوین اصلی image 2 دیدگاه image 96 بازدید

پرسه در اخبار لارستان: از لغو «اداره کل» راه تا اخذ مجوز منطقه ویژه اقتصادی

«پرسه در اخبار لارستان» عنوان خبر-گزاره های هفتگی سایت آفتاب لارستان خواهد بود که سعی می شود در پایان هر هفته منتشر شود. در این بخش تلاش می کنیم مهمترین عناوین خبری لارستان و موضوعات داغ شبکه های اجتماعی را با رویکردی تحلیلی و انتقادی تبیین و نگارش کنیم.

در ادامه بخش نخست را بخوانید:

«منطقه ویژه اقتصادی لارستان» به تصویب نهایی رسید

این تیتر خبری بود که ۱۱ شهریور ماه امسال به سرعت در شبکه ها و گروه های اجتماعی لارستان دست به دست شد. خبری که در بین اخبار غالبا تلخ کشور و منطقه نشانه گشایشی در امر تولید و اشتغال البته به همت بخش خصوصی خواهد بود.

اختصاص زمین، اعمال برخی معافیت های مالیاتی و پرداخت برخی تسهیلات مالی به متقاضیان بخش خصوصی در امر تولید و اشتغال گویا مهمترین مزایای مناطق ویژه اقتصادی است که به زودی تعداد آنها در کشور به حدود ۷۰ منطقه خواهد رسید.

هرچند باید بابت اخذ این مجوز از بانیان امر خصوصا نماینده مردم لارستان، خنج و گراش تقدیر کرد اما نکته ای نیز در این رابطه مورد توجه تعدادی از کاربران فضای مجازی بوده که از روز گذشته حسابی داغ شده و لازم است نسبت به شفاف سازی آن اقدام گردد.

طبق قانون مناطق ویژه توسط بخش خصوصی کلید می خورد و بخش خصوصی طرفِ منطقه ویژه اقتصادی لارستان نیز گویا مشخص شده که برخی شبهات درباره فرایند و کم و کیف واگذاری آن مطرح شده که لازم است تیم اطلاع رسانی نماینده محترم در این باره شفاف سازی لازم را انجام دهد.

آیا اداره کل باسابقه «راه» لارستان لغو شده است؟

عنوان خبر داغی که از روز گذشته تاکنون در فضای مجازی دست به دست می شود «لغو اداره کل راه لارستان» است. این خبر پس از گفت و گوهای چند نفره در گروه های مختلف توسط یکی از کانال های تلگرامی منطقه به این ترتیب منتشر شد:

متأسفانه خبرها حاکی از آن است امروز طی حکمی مهندس باقری فرد مدیرکل راه و شهرسازی لارستان به عنوان سرپرست راهداری و حمل و نقل جاده ای لارستان منصوب شده است. شاید در ظاهر این حرکت مبارک باشد ولی در پشت این قضیه با تشکیل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای ای که زیر مجموعه سازمان راهداری است تشکیل و اداره کل راه و شهرسازی لارستان با بیش از ۳۵ سال قدمت که زیر مجموعه مستقیم وزارتخانه است به مدیریت تنزل می یابد!

همانطور که همگان می دانند اداره کل راه و شهرسازی لارستان همواره به دلیل اهمیت موضوع «راه» مورد توجه لارستانی ها بوده است و حالا اگر این خبر درست باشد بی شک خاطر غالب لارستانی ها را خواهد آزرد لذا ضرورت پاسخگویی و شفاف سازی عاجل مسئولان در این مورد نیز حداقل برای اجتناب از شایعه سازی های متداول ضروری به نظر می رسد.

سفر رئیس مجلس به لارستان در هفته آینده

هرچند این بار اول نیست که علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به لارستان سفر می کند اما از آنجا که سفرهای پیشین وی کوتاه و مناسبتی بود شاید سفر آتی او بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد.

آنطور که از شنیده ها برمی آید وی اواسط هفته آینده به لارستان می آید و در چند نشست و کارگروه با موضوعات متعدد در لارستان شرکت می کند.

سفر مقامات بلندمرتبه به لارستان البته تازگی ندارد و در ادوار گذشته نیز این سفرها انجام شده و آنچه این روزها مورد پرسش مردم است «اثربخشی» و «خروجی» این سفرهاست که امیدواریم حداقل در این سفر بتوان خبرهای خوشی را برای مردم لارستان مخابره کرد.

تغییر هیئت رئیسه شورای شهر لار

تغییر محسوس و معنادار هیئت رئیسه شورای شهر لار موضوع پایانی این بسته خبری-تحلیلی است که به اندازه مورد توقع در رسانه ها و فضای مجازی مورد توجه قرار نگرفت. دلیل این امر البته می تواند متعدد باشد، از بی تفاوتی مردم در این روزها که گرانی و تورم و نرخ سکه و ارز، حرف و درد اول و آخر آنها شده تا «کم فروغی» شورای پنجم شهر لار علیرغم توقعاتی که بعضی از اعضای آن در قالب سخنرانی های داغ در مردم ایجاد کردند!

از منظری دیگر البته تغییر محسوس هیئت رئیسه شورای شهر که غالبا در ماه های نزدیک به انتخابات مجلس رنگ و بوی دیگری نیز به خود می گیرد می تواند آبستن خبرهایی در آینده باشد که سعی می کنیم در بسته های بعدی خبری به آن بپردازیم.

image

...
نویسنده : مدير نيلوبلاگ بازدید : 7 تاريخ : پنجشنبه 15 شهريور 1397 ساعت: 14:28