بررسی اشعار دو زبانه «لارستانی-فارسی» در نشست اخیر انجمن شعر آفتاب لار/ دکتر طاهری: قصدم «مدرن» کردن شعر لارستانی است

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  آفتاب لارستان: نشست اخیر انجمن شعر آفتاب لار به بررسی اشعار دوزبانه لارستانی-فارسی دکتر حسین طاهری باحضور وی اختصاص یافت.

  حسین طاهری مدرس لارستانیِ ادبیات فارسی در دانشگاه تبریز است که مدتی است روی طرح «شعر لارستانی-فارسی» کار می کند و چندین شعر قابل توجه به این شیوه سروده است.

  در این نشست پس از شعرخوانی ابتدایی خانم اقبال، حسین طاهری به مقدماتی درباره چرایی و چیستی اشعار دوزبانه خود پرداخت. وی ابتدا تاکید کرد که غالب اشعار لارستانی در قالب «کلاسیک» سروده شده و باتوجه به فقدان تجربه شعر آزاد با زبان لارستانی سعی کرده ام این کار را انجام دهم و در واقع هدف من برجسته سازی ادبی زبان ادبی لارستانی و نزدیک کردن شعر لارستانی به شعر مدرن است.

  وی سپس با بیان اینکه بین شعر لارستانی و فارسی تفاوت ماهوی نمی بینم افزود: قصد من از سرودن اشعار دو زبانه لارستانی-فارسی رویکردی ناسیونالیستی و متعصبانه نیست و معتقدم این دو زبان می توانند پابه پای هم و با هم پوشانی هم موقعیت شعری تازه و خلاقانه ای ایجاد کنند.

  حسین طاهری سپس با قرائت شعر دو زبانه «اودیسه» خود درباره این شعر نیز گفت: در این شعر با زبانی خیالی و مبتنی بر جریان سیال ذهن، گفت و گوی عاشقانه ای شکل گرفته و در آن جایگاه دو زبان لارستانی و فارسی در قالب منولوگ و دیالوگ جابجا می شود.

  در ادامه نشست، منتقدان انجمن ازجمله اسدالله گرامی، فرزاد قناعت پور، حمید منشی و عنایت سیار به بررسی بیشتر شعر اودیسه پرداختند. سپس حمید منشی به بهانه اشعار دو زبانه حسین طاهری، چند دقیقه ای درباره رویکردهای شعری و زبانی «کوروش کرم پور» که مبتکر شعر با لهجه آبادانی است پرداخت.

  منشی البته تفاوت عمده رویکردهای طاهری و کرم پور را آنجا دانست که شاعر و نظریه پرداز شعریِ آبادانی در پی شورش علیه زبانِ معیار و فارسی و شاعر لارستانی در پی هم نشینی و هم پوشانی دو زبان لارستانی و فارسی است.
  با قرائت شعر «تیغ» کوروش کرم پور توسط حمید منشی بخش اول این نشست به پایان رسید و در بخش انتهایی، دیگر شاعران انجمن شعر خوانی کردند. شعرایی از جمله: هرمز نگهبان، کوروش آریایی منش، فرزاد قناعت پور، عبدالرضا مفتوحی، علی عطایی و خلیل روئینا.

  گفتنی است در این نشست همچنین علی نخبه الفقهایی و حمید بامدادی آواز خوانی کردند، سیدعلی هاشمیان به ضرورت توجه بیشتر به آموزش ادبی و ارتقای دانش شعری اعضا تاکید کرد و عشرت جهاندیده عضو شورای شهر لار نیز از حضور در این نشست ابراز خوشحالی کرد.

  لازم به ذکر است که جلسات هفتگی انجمن شعر آفتاب لار هر چهارشنبه ساعت ۲۰/۳۰ در فرهنگسرای مرتضوی برگزار می شود.

  image

  نویسنده : مدير نيلوبلاگ بازدید : 2 تاريخ : يکشنبه 22 بهمن 1396 ساعت: 21:32
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها