دیدار با مردی پرتلاش که شبها در محل کار می‌خوابید

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  جایگاه لارستان از زبان پیشکسوتان (۴)

  دیدار با مردی پرتلاش که شبها در محل کار می‌خوابید

  دانیال افتخاری: در ادامه نشست‌های صمیمانه با فرهیختگان، پیشکسوتان و فرهنگیان شهرستان لارستان، در یکی از روزهای گرم اواخر تابستان، به دیدار مردی سرزنده، متواضع و ادب‌دوست رفتیم که ۲۹ سال در لباس معلمی خدمت کرده و اکنون سرافرازانه به آن دوران افتخار می‌کند.

  آقای محمود غفاری از فرهنگیان سرشناس شهر لار است که در سال ۱۳۱۹ چشم به جهان گشوده و با کوله‌باری از تجربه و خاطره و دانش، در کنار یعقوب موحدی به سؤالاتش پاسخ می‌دهد.

  این فرهنگی قدیمی، که همه مراحل تحصیل و تدریس و مدیریتش را به‌خوبی در ذهن دارد، ابتدا از دوره دبستان خود می‌گوید که در مدرسه‌ی «مهران» در شهر لار درس می‌خوانده است که البته از کلاس دوم شروع می‌کند. دبیرستان را هم در مدرسه‌ی «صحبت لاری» می‌گذراند؛ تا اینکه با مدرک دیپلم در سن ۲۱ سالگی به استخدام اداره فرهنگ (آموزش و پرورش کنونی) درمی‌آید.

  آقای غفاری در آغاز استخدام به «جناح» (از توابع بستک) می‌رود اما چون فقط یک کلاس ۷ نفره داشته‌اند، آنجا نمی‌ماند و به «فاریاب» می‌رود اما آنجا هم به دلایلی نمی‌تواند بماند و به‌خاطر حضور برخی دوستانش که اکنون در قید حیات نیستند، به شهر «گله دار» می‌رود تا حدود ۳ سال در آنجا بماند. این فرهنگی فرهیخته ضمن آنکه از شرایط آسانِ استخدام در آن زمان و برخورد خوب و دوستانه‌ی همکاران فرهنگی با یکدیگر می‌گوید، این را تأکید می‌کند که «نه تنها شهرهایی مثل جناح، گله دار و لامرد بلکه حتی جزایر کیش و لارک و تا نزدیکی‌های شهر کنگان بخشی از منطقه لارستان بزرگ بوده‌اند و آموزش و پرورش آن مناطق زیر مجموعه‌ی آموزش و پرورش لارستان به حساب می‌آمده است.»

  وقتی از شرایط کار و زندگی در روزهای معلمی از او می‌پرسیم، چندان از سختی‌ها نمی‌گوید، اما به روزگار کنونی اشاره می‌کند که بسیاری از امکانات رفاهی در اختیار مردم، معلمان و دانش‌آموزان قرار دارد؛ و این‌گونه ادامه می‌دهد: «دانش‌آموزان امروز با وجود این رفاه و امکانات، اگر تلاش نکنند و درس نخوانند، حقیقتا ناشکری کرده‌اند».

  این مرد خوشرو و متواضع در ادامه‌ی توضیحاتش در مورد روزهای خدمت، می‌گوید: پس از چند سال تدریس در گله دار و جویم که البته در شرایط چندان خوبی هم نبود، به لار آمدم و پس از یک سال معلمی در کلاس سوم دبستان، به اداره آموزش و پرورش رفتم…

  آقای غفاری در اداره ابتدا مسئولیت بخش «آموزش روستایی» را داشته و سپس به عنوان مسئول کارگزینی مشغول به کار می‌شود. وقتی از وجدان کاری و خدمت صادقانه‌اش می‌گوید به این موضوع اشاره می‌کند که به دلیل گستردگی منطقه لارستان و وجود نمایندگی‌های مختلف و تعداد زیاد نیروهای فرهنگی، گاهی پیش می‌آمده که شبها در اداره می‌خوابیده تا بتواند کارها را بهتر و بیشتر رواج دهد؛ «وقتی آنجا کار می‌کردم همواره می‌خواستم برای رضای خدا کار کنم و هیچ چشمداشتی هم نداشتم، تنها هدفم این بود که معلمانی که می‌خواهند به روستا بروند، با خیال راحت و با کمترین مشکلی به آنجا بروند.» او تا سال ۶۱ در همان بخش کارگزینی بوده اما بعد از چند سال که احساس می‌کند قدر خدمت صادقانه‌اش را نمی‌دانند، تقاضای بازنشستگی می‌کند و سال ۶۹ دوران پرافتخار خدمتش را به پایان می‌برد.

  آقای غفاری چندان اهل گلایه و شکایت نیست اما اشاره‌ای کوتاه به شرایط سخت جاده‌ها و رفت‌وآمد به‌ویژه در مسیر لار به لامرد و گله دار می‌گوید و همچنین از شرایط سخت تنهایی‌اش در دوران معلمی که حتی تا ۶ ماه دور از وطن می‌مانده است. اما اینجا یک خاطره هم به یاد می‌آورد؛ «وقتی در سال ۱۳۴۱ به سمت گله دار می‌رفتیم، که جاده‌ای نامناسب داشت و طی کردنِ یک بخش از آن (گردنه بیرم) ۵ ساعت طول می‌کشید، در قسمتی از جاده دزدان به ما حمله کرده و راه را بستند؛ بعد ما را به داخل چادری بردند. اما از بزرگشان تقاضایی کردم؛ چون بنده به سید محمود مشهور بودم و مردم آن مناطق هم احترام سادات را خیلی رعایت می‌کنند، بنده را آزاد کرده و وسایلم را برگرداندند!»

  این فرهنگی بازنشسته اما شاداب و سرزنده ضمن آنکه از معلمان و همکارانش در زمان خدمت تمجید می‌کند (از جمله آقایان آهنی، جعفریان، مرحومان پرنور، شعله و مختاریان) از فرهنگیان امروز می‌خواهد: تنها برای رضای خدا و آگاهی‌بخشی به دانش‌آموزان و کل جامعه کار کنند و مانند زمان گذشته یک دقیقه از وقت کار را هدر ندهند. او همچنین به دانش‌آموزان توصیه می‌کند با وجود امکانات رفاهی و دلسوزی‌های پدر و مادر و اکثر معلمان، تلاش خود را مداوم کنند و در درس خواندن و آگاهی و معرفت سستی نکنند، چرا که هیچ گوهری بدون تلاش و کوشش به‌دست نمی‌آید. آقای غفاری با اینکه به پیشرفت‌ها و تحولات شهر و شهرستان در این سالها اذعان دارد، اما از همه مردم و مسئولان به‌ویژه معلمان که نقش آگاهی‌بخشی و علم‌آموزی دارند، می‌خواهد برای پیشرفت بیشتر و رفع کمبودها همت کنند.


  نویسنده : مدير نيلوبلاگ بازدید : 11 تاريخ : پنجشنبه 16 شهريور 1396 ساعت: 17:30
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123