میراث شوم ایدئالیسم!

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  انتشار در۱۴ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۵:۲۹ ب.ظ سرویس:یادداشت بدون دیدگاه 30 بازدید

  میراث شوم ایدئالیسم!

  مجید عباسی*: شیفتگی فضای روشنفکری جامعه ایران به ایدالیسم، مجالی فراخ فراروی اندیشه محافظه کاری قرار داده که دور شدن از منطق و خرد علمی را  نه تنها راهی روشن به سوی آینده بل کامیابی تصور کند. دشمنی با تجربه گرایی و عقل مدرن میراث مشترک محافظه کاران، اگزیستانسیالیست ها و پست مدرن هایی است که قادر نیستند پرکسس اجتماعی جامعه معاصر ایران را درک کنند.

  هژمونی ایدآلیسم هگلی بر تار و پود اندیشه روشنفکران ایرانی هیچگاه به فربه گی امروز نبوده است. فضای نسبتا امن نگارش و خوانش و نشر اندیشه های وجودگرایی برآمده از اندیشه هایدگر چنان بر تار و پود اندیشه جامعه دانشگاهی ایران نقش بسته است که نفس کشیدن خرد و منطق به سختی میسر است. پژمردگی و ایستای خردورزی در جامعه امروز میراث اندیشه ای است که تلاش داشته بخشی از تاریخ بشریت را از اذهان بزداید و برای دلخوشی گریزی به سنت و جهشی به پست مدرنیسم داشته باشد.

  شوربختانه درک اندیشه دیالکتیک بر ایدالیست ها بسی دشوار می نماید. نگاه دترمینیستی به تاریخ میراث شوم اندیشه مارکسیستی امروز در جامعه ایران با رنگ و لعابی دیگر سربرآورده است. باید آگاه بود که سترونی اندیشه تنیدن روح بر جهان معقولات، داروینیسم اجتماعی و صحبت از فرجام تاریخ دهه هاست آشکار شده هست.
  *کارشنای ارشد روابط بین الملل

  از این نویسنده بخوانید:

  آنهایی که تاریخ را به یاد نمی آورند مجبور به تکرار آنند!

  ترامپ، نو محافظه کاران و خاورمیانه بزرگ 


  نویسنده : مدير نيلوبلاگ بازدید : 13 تاريخ : چهارشنبه 15 شهريور 1396 ساعت: 1:46
  برچسب‌ها : میراث,ایدئالیسم,
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123