مشکل موسیقی در «عمادده» اعمال سلیقه بجای قانون است/ کیفیت اثر هنری یعنی احترام به شعور مخاطب/ با موسیقی خوب، زبان و فرهنگ لارستانی جهانی می شود

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  انتشار در۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱:۳۶ ق.ظ سرویس:عناوین اصلی یک دیدگاه 158 بازدید

  گفت و گو با «یوسف فاتحی» خواننده پاپ اهل عمادده:

  مشکل موسیقی در «عمادده» اعمال سلیقه بجای قانون است/ کیفیت اثر هنری یعنی احترام به شعور مخاطب/ با موسیقی خوب، زبان و فرهنگ لارستانی جهانی می شود 

  یوسف فاتحی موزیسین و خواننده پاپ اهل عمادده در بخش صحرای باغ لارستان است. وی به تازگی برای آهنگی با نام «شیرینُم» موزیک ویدئویی تهیه کرده که مورد توجه بسیاری از کاربران فضای مجازی قرار گرفته است. موزیک ویدئوی شیرینُم را از (اینجا) دانلود کنید.

  به همین بهانه گفت و گویی با او ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید:

  ***

  جناب آقای فاتحی لطفا برای شروع گفت و گو از خودتان بگویید. سن و سال، تحصیلات، زادگاه و سوابق هنری تان؟

  یوسف فاتحی هستم. متولد دوم فرودین ماه ۱۳۷۳ در لارستان و ساکن عمادشهر یا «مَیده» سابق، تحصیلات بنده لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی است و موسیقی را هم از حدود پنج سال پیش شروع کردم و دو سال اخیر را خیلی جدی تر و تاحدودی حرفه ای دنبال کرده ام.

  فعالیت موسیقایی خصوصا در مناطق سنتی باید خیلی سخت باشد! درست است؟

  بله دشواری های خاص خودش را دارد. ما در منطقه ای زندگی می کنیم که غالب تفکرات سنتی و مذهبی است و معمولا دید مثبتی نسبت به موسیقی وجود ندارد اما تلاش زیادی انجام دادم تا نشان دهم برخلاف این ذهنیت ها موسیقی اجرا شده توسط بنده تضادی با دین و سنت ندارد. همواره سعی می کنم با اجرای برنامه های هنری و حضور در محافل و مجالس عمومی سبک موسیقی خود را ارائه نمایم تا این ذهنیت های بعضا بدبینانه را تلطیف نمایم.

  با این وضعیت صعب و سخت چطور همچنان در این عرصه انگیزه فعالیت دارید؟!

  بالاخره هر کاری سختی های خاص خودش را دارد و هیچ کاری بدون سعی و تلاش و تحمل سختی ها به نتیجه دلخواه نمی رسد. انگیزه اصلی من برای فعالیت در زمینه موسیقی همین مردم هستند، به خصوص همشهری های عزیز و دوست داشتنی ام که همیشه هوادار بنده بوده و با نظرات و انتقادات خود باعث پیشرفتم شده اند. لازم است تاکید کنم تمام هزینه های تهیه و تولید آهنگ ها تا الان بر عهده خودم بوده و تاکنون اسپانسر و حامی مالی نداشته م و فقط علاقه خودم و اظهار لطف مردم باعث شده ادامه دهم.

  گویا چند وقت پیش کنسرت شما در عمادده را لغو کردند! در این مورد قدری توضیح دهید.

  بله این ماجرا قدری مفصل است اما خلاصه توضیح می دهم. موضوع از جایی شروع شد که درخواست های متعددی از همشهریانم برای اجرا در عمادده داشتم و از جایی که بهمن ماه و ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک بود تصمیم گرفتم در ایام شادی و جشن انقلاب برای مردم برنامه اجرا کنم. تمام مجوزهای لازم از نهادهایی مثل شورای شهر، شهرداری، بخشداری و اداره فرهنگ ارشاد اسلامی لارستان نیز با پیگیری زیاد اخذ شد اما با سد بزرگی به نام «هیئت امنای سالن» رو برو شدم که متشکل از چندین معتمد شهر و امام جمعه محترم جناب آقای سید احمد قتالی بود. در هیئت امنای سالن هم البته همه می دانند که فقط یک نفر یعنی امام جمعه محترم تصمیم می گیرند و رای بقیه اعضا اساسا اهمیتی ندارد! خلاصه اینکه برنامه به دستور ایشان لغو شد، به همین راحتی!

  دلیل مخالفت خود را هم بیان کردند؟

  گفتند بروید جای دیگری اجرا کنید. در واقع ایشان هیچ توجهی به نظر موافق و مجوزهای نهادهای متولی امر نکردند. توقع من این بود حداقل برای جشن پیروزی انقلاب هم که شده ایشان همراهی خواهند کرد اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد!

  کلا موانع پیشرفت موسیقی پاپ در منطقه لارستان را چه می دانید؟

  همانطور که از اسم موسیقی پاپ پیداست ازpopular  می آید و به معنی موسیقی مردمی و پرطرفدار است اما ظاهرا در بین برخی مسئولان جایگاهی ندارد. این سختگیری ها در محیط های سنتی مثل منطقه ما قدری بیشتر نیز مشاهده می شود درصورتی که معتقدم اگر اگر مدیران و مسئولان مربوطه با هنرمندان همکاری بیشتری کنند و مجوز ها و امکانات برگزاری اجرای کنسرت را فراهم کنند قطعا موسیقی پاپ در لارستان بسیار رشد می کند به جایگاه واقعی خود می رسد. از سوی دیگر به نظر می رسد مشکل بزرگتر دخالت بیجای مسئولان در امور یکدیگر است و همچنان از برخی قوانین و اختیارات تفسیرهای متفاوت و سلیقه ای می شود.

  با تمام این اوصاف کی می شود شما را روی استیج در یک کنسرت مستقل دید؟

  به امید خدا خیلی زود. به شدت سعی می کنم با تهیه آثار قوی و باکیفیت سبکم را به مردم معرفی کنم تا آهنگ ها بیشتر شنیده شوند. تهیه موزیک ویدئوهای باکیفیت و جذاب هم در این امر می تواند خیلی موثر باشد.

  در موسیقی تان بیشتر تحت تاثیر کدام موزیسین یا خواننده هستید؟

  نمی شود گفت کاملا تحت تاثیرم اما آثار مرحوم ناصر عبداللهی را خیلی دوست دارم و حتی یکی از آهنگ های او را بازخوانی کرده ام. آثار تعدادی از خواننده های داخلی را خیلی جدی و مداوم دنبال می کنم ازجمله: مهدی یراحی، محمد علیزاده، سیروان خسروی و جدیدا حامد همایون که به نظرم پدیده سال ۹۵ بود.

  در چند اثر به گویش یا زبان لارستانی خوانده اید، چقدر فکر می کنید بتوانید با گویش لارستانی و بومی خود مشهور شوید؟ بالاخره در کشور اقلیتی به این گویش مکالمه می کنند!

  احتمال مشهور شدن با این زبان کم است اما غیرممکن هم نیست. مثلا موسیقی جنوبی از جمله بستکی و بندری که موسیقی اصیل و جذابی است و جای خود را کاملا باز کرده است. در مورد زبان لارستانی که نزدیک به زبان و موسیقی بستکی است نیز این امید وجود دارد و خیلی ها حتی از شمال ایران برای بنده پیام می گذارند که با این آهنگ ها ارتباط برقرار کرده و لذت برده اند.

  برویم سراغ موزیک ویدئوی اخیرتان که با کیفیت قابل قبول و احتمالا با هزینه زیادی تهیه کرده اید. اصلا چرا اینقدر استاندارد را بالا گرفتیه اید؟ نمی شد کلیپ ساده تر و کم خرج تری بسازید؟

  بله ساخت اینگونه موزیک ویدئوها هزینه بر است اما شخصا معتقدم باید به مردم و مخاطبان احترام گذاشت. تهیه آثار با زحمت و تلاش و هزینه زیاد و رعایت کیفیت حتما به معنی محترم شمردن مخاطب و شعور اوست. از طرفی مردم هم همگام با دنیا در حال ترقی و پیشرفت هستند و اینطور نیست که کسی تصور کند با کیفیت نازلی آهنگ اجرا کند و مردم هم از آن استقبال کنند! آن دوران تمام شد! الان با این رقابت شدید در دنیای موسیقی کسی موفق تر است که کارهای متفاوت تر و باکیفیت تری ارائه کند.

  چقدر برای ساخت این کلیپ هزینه شد؟

  برای ساخت موزیک ویدئو حدود ۷ میلیون و برای پخش آن حدود ۴ میلیون تومان.

  گویا تم اصلی این آهنگ و کلیپ، همزیستی اقوام ایرانی کنار یکدیگر است. درست است؟

  بله مهم ترین هدف این موزیک ویدئو نمایش اتحاد و همدلی فرهنگ منطقه لارستان بزرگ و فرهنگ اصیل لُر بود. استفاده از لوکیشن های دو منطقه همچنین اجرای آهنگ با زبان لارستانی و گویش و لهجه لری هم در متن ترانه رعایت شده است. سعی کردیم قالب موزیک ویدئو را به صورت داستانی طراحی کنیم که مردم از دیدن ویدئو خسته نشوند و جذاب باشد.

  تجربه همکاری با آقای محسن نصری چطور بود؟

  همکاری با دوست عزیزم محسن نصری یکی از شیرین ترین و خاص ترین تجارب هنری من بود. محسن یکی از ترانه سرا و آهنگسازان خوب منطقه یاسوج است که با خواننده های زیادی نیز همکاری کرده است.

  دیگر عوامل تهیه این کلیپ چه افرادی بودند؟

  ترانه سرای بخش بستکی آهنگ «شیرینُم» ادریس میری هستند که اهل دشتی صحرای باغ هستند. ترانه و ملودی لری هم کار محسن نصری است و فتاح فتحی هم میکس و مسترینگ این کار را بر عهده داشتند. همچنین برادران پارسی (آرش و آریا) نیز زحمت ساخت موزیک ویدیو را کشیدن و همین جا از تک تک این دوستان عزیز تشکر می کنم.

  این موزیک ویدئو را برای پخش به کجاها ارایه کرده اید؟ امکان پخش تلویزیونی یا ماهواره ای اش فراهم است؟

  از آنجا که علاقه زیادی به کار کردن با صدا و سیما ندارم چراکه معتقدم چارچوب های بسیار محدودی دارد و عملا هنرمند نیز به تبع آن بسیار محدود می شود لذا تلاش کرده ام این موزیک ویدئو از یکی از شبکه های ماهواره ای پخش شود. مثلا در کلیپی که ساخته ایم از مدل های خانم با پوشش زیبای محلی استفاده شده یا رقص محلی که جزوی از فرهنگ اصیل اقوام ایرانی است اما تمام اینها برای پخش از صدا و سیما مانع محسوب می شود.

  در پایان گفت و گو از برنامه های آتی خود بگویید؟

  برنامه های زیادی در ذهن داریم. چند آهنگ آماده کرده ام که به احتمال زیاد بعد از ماه محرم پخش خواهیم کرد. یکی از این آهنگ ها با شعر محلی و به زبان لارستانی و عمادشهری یا مَیده ای است که ملودی اش را خودم ساخته ام و برادران پاکروان تنظیم آن را برعهده دارند. در کل آهنگی احساسی و آرام است.

  اثر بعدی هم که قصد دارم ان شالله بهمن ماه پخش کنم مجموعه ای از آهنگ های فولکلور بستکی و بندری مخصوص جشن ها و مجالس عروسی معروف به «حفله» است که زحمت تنظیم آنها را ایوب بزم از بستک بر عهده دارند. بعد از آن هم اثری دیگر که قرار است با موزیک ویدئو پخش کنیم برای سال ۹۷ انشاالله. در پایان امیدوارم که بتوانم به پیشرفت خود در عرصه موسیقی ادامه دهم و مردم عزیز خطه بزرگ لارستان و تمام همشهریان هم مثل همیشه من را همچنان حمایت کنند تا موسیقی محلی و لارستانی بیش از گذشته شنیده شود. همچنین لازم می دانم از سایت آفتاب لارستان برای حمایت از هنرمندان این منطقه قدردانی کنم.

  در ادامه تعدادی از عکس های پشت صحنه تهیه موزیک ویدئوی «شیرینُم» را ببینید:


  نویسنده : مدير نيلوبلاگ بازدید : 13 تاريخ : شنبه 21 مرداد 1396 ساعت: 7:12
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123